4599305795 4599305795
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Callie had $24.65 to spend on groceries. After buying 6 potatoes, she had $18.95 left. If each potato costs the same amount, what is the price of one potato?

Respuesta :

surjithayer10otahza surjithayer10otahza
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 potatoes=24.65-18.95=5.70 $

cost of 1 potato=5.70÷9=0.95 $

Answer Link

Otras preguntas

_____ is the careful coordination of all promotional activities to produce a consistent, unified message that is customer focused a) Promotional mixing b) Inter
What is the slope of y=1/2x
PLEASE HELP ASAPPP!!
Plz help me well mark brainliest if correct!!
n squared plus 3 sequence
You need to pick up a book off the floor and place it on a tabletop. You do 1.56J of work to lift the book with a force of 300N. What is the distance?
Which region was most affected by the Dust Bowl?
How are chloroplasts different from mitochondria? a. Mitochondria need light to create energy b. Mitochondria is the powerhouse of only plant cells C. Chloropl
que problema tiene el principito
What is the difference between strong and weak acids