beebee1213
beebee1213 beebee1213
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

19. Ryan bought 5 boxes of cereal and spent $9.45. Solve
the equation 5b= 9.45 to find the cost of each box.

Respuesta :

jakejan22101
jakejan22101 jakejan22101
  • 22-10-2021

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

Given Equation:

5b=9.45

What are we looking for?

b

We must solve by making b by itself:

5b=9.45

÷5      ÷5

b = 9.45/5

b = 1.89

Therefore, each box of cereal costs $1.89

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

in the early 1800s many people in the United States migrated westward because
Subtracting 8.263 from 13.48 you obtain
Which of these is an abiotic factor of an aquarium ecosystem? A. algae growing on the glass B. gravel on the bottom of the aquarium C. plants growing from t
Boyle established Boyle's law in the A. seventeenth century. B. eighteenth century. C. nineteenth century. D. twentieth century.
What is the temperature at which something boils? A chemical change or property or a physical change or property?
Antibiotics are used to treat infectious diseases caused by viruses. true or false
What is 51:60 in a fraction.
Which theme is clearly evident in these lines from the passage? Why, sir, I've been so hungry that I have been glad to take the bones they threw to their dogs;
Though it has also spread to many other parts of Asia, Buddhism is still very prominent in India. a. True b. False
A peanut manufacturing company pays $0.01 per square inch of label used on its cylindrical peanut containers. Each container has a radius of 1.5 inches and a he