Kaj bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $2.44 and a
20-pack of juice bottles. The total cost before tax was $26.44. Write and solve an
equation which can be used to determine j, how much each bottle of juice costs.

Respuesta :

Answer:

j = $1.20

Step-by-step explanation:

26.44 (total cost) - 2.44 (cost of chips) = 24

$24 dollars (cost of pack of juice bottles) divided by 20 (number of juice bottles in the pack = 1.2