dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

QUESTION 5 OF 10 Which of the following counts as part of the Fruit Group? O Canned peaches O Dried apricots O 100% orange juice Chock. MyPlate , O Fresh strawb
what kinds of bonds can carbon make
Calculate the molality of each of the following solutions: (a) 14.3 g of sucrose (C12H22O11) in 685 g of water, (b) 7.15 moles of ethylene glycol (C2H6O2) in
The ratio of girls and boys in Aamir’s class is 3:2 if the number of girls in his class is 21 , what is that number of boys ? The number of boys in Aamir’s clas
If a sprinter ran a distance of 100 meters starting at his top speed of 11 m/s and running with constant spreed throughout. How long would it take him to cover
5. At night, use on your rearview mirror. B
Why is a community needed by man?Give four reasons​
what is the defintion of dismal
sea travel in ancient times
Felix is conducting research about the impact of Muhammad Ali on the intersection of social justice and sports. His sources to support his claim that Ali’s use