flowerfhulx flowerfhulx
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mikah bought a dozen cupcakes for her friend's birthday. If she paid $3.48 for the cupcakes, what was the cost per cupcake?
A.$0.28
B.$0.29
C.$1.80

Respuesta :

XxToXiCxX
XxToXiCxX XxToXiCxX
  • 21-10-2021

Answer:

29 cents each

Step-by-step explanation:

Answer Link
Ineedhelpfillerl Ineedhelpfillerl
  • 21-10-2021
B because you could divide $3.48 by 12 because there are 12 cupcakes in a dozen
Answer Link

Otras preguntas

¿Qué tipo de alimento es el cerdo?
What is the answer ?
who is Charles darwin​
PLease help asap I will give 5 stars please help
These triangles are NOT similar! Why not? Use calculations AND words to explain.
20 points for who ever get it right someone who knows what they doing please
Which investment vehicle carries the least risk? A Government bonds B Large company stocks C Small company stocks D OU.S. Treasury bills
How should we remember the Holocaust? Write a small paragraph describing what should be seen as acceptable when talking about this topic.
Solve the system using elimination. 3x – 4y = 9 –3x + 2y = 9
Which graph corresponds to y=1/2|x+2/3|+7