all9eJra3lgirl all9eJra3lgirl
  • 25-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of turkey costs (3w 8) dollars and a pound of cheese costs (4w-3) dollars.mrs.young bought 2 pounds of turkey and three pounds of cheese.

Respuesta :

KateBlake
KateBlake KateBlake
  • 25-12-2016
[tex]x = 2(3w + 8) + 3(4w - 3)[/tex] , where x is the total cost in terms of w.

[tex]x = (6w + 16) + (12w - 9)[/tex]

[tex]x = 18w + 7[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

help help help help help help help help
y=8x+3 what is the ordered pair is a solution of the equation?
What led to Spain’s fall from its Golden Age?
Use the Keynesian cross to predict the impact on equilibrium GDP of a. An increase in government purchases. b. An increase in taxes. c. Equal-sized increases in
A health store sells two different-sized square granola bars. The side length of the smaller granola bar, C(x), is modeled by the function C(x) = iv. +2, where
What is the difference between endothermic and exothermic changes? Which type of change (exothermic or endothermic) is water freezing? Why? What type of matte
1 is what percent of $1? Write your answer using a percent sign (%). For example, 0.5%, 12.7%, or 56%.
PLEASE HELP ME!! Which best represents the law of conservation of mass? mass of reactants > mass of products mass of reactants < mass of products mass of
A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $ 117 Units
In at least two paragraphs, compare the process for electing the state governor with electing the U.S. president. Explain which process you think is more democr