sarahumanp8Megh4ight sarahumanp8Megh4ight
  • 22-12-2016
  • Mathematics
contestada

You go to a team dinner with your aunt and uncle. the cost of a student meal is $5.50. meals for adults cost $12.50 each. how much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 22-12-2016
Equation:
(12.50 x 2) + 5.50
25 + 5.50
25 + 5.50= 30.5
Answer is 30.5
Answer Link
monkeypaw06 monkeypaw06
  • 18-12-2018

Answer:

(12.50 x 2) + 5.50

25 + 5.50

25 + 5.50= 30.5

Answer is 30.5

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

How did slaves travel from one station to another during the underground railroad?
how do cells in multicellular organism get the resources they need to stay alive?
Square root of x^2-4 plus x^2/x^2+1
find all the powers of 4 in the range 4 through 1,000.
Do feet feel warmer on a rug than a tile floor because the rug
Why would the British care if there were French troops in America?
you build three raised garden boxes that are 12 feet by 6feet and 1o inches tall. The supply store sells soil in cubic yards how many cubic yards of soil will y
which expression is equivalent to (7x-5)-(3x-2)?
In a sale, a clothes shop reduces its prices by 40% a shirt usually costs £22 how much is it in the sale x
The sum of two consecutive positive integers is 71 find the two positive integers