qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

URGENTTT!! how insulin taken by breathing it in enters the blood?
Consider f(x)=4x and g(x) = square root of x^2-1 and h(x)= square root of 16x-1
Simplify the expression to a polynomial in standard form: (3x2 - 4x – 5)(-2x2 + 2x + 2)
If you were one inch tall how will your life change? (I just wanna see y’all answers and what you think)
Maram is a real estate agent. She earns 6,5% commission on each sale she makes. Last month she sold one house for $250,000 and another for $310,000. What did Ma
What is 33.83 x 99.21
Which of the following pairs of compounds would be most easily separated by thin layer chromatography: n-octyl alcohol and 1-octene, hexadecane and octadecane,
how is confusionism different from legalism? what are some different affects you think legalism made on government and social structure?
Amanda was given three numbers: 8, 5, and 1. She needs to use two of these numbers to make a fraction. Can she make a fraction that is greater than four-fifths?
what are some similar things between Samuel Peps and Dorothy Wordsworth diary entries