kenxann2004 kenxann2004
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign.
What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2021

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar.

  • Cost of 12 goldfish = $3
  • Cost of 1 goldfish = $3/12 = $1/4

= $0.25

The cost of 1 goldfish is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Solve for n: 2(n+5) = -2
What is the mean of the data set [3, 2, 2, 12, 6, 5, 14, 4]? A. 2 B. 4 C. 6 D. 7
help me solve this problem 3 ------ 5+square root 41
What group was formed in 1891 to help poor farmers fight against big corporations
. Which of the following statements concerning the flow of traffic is accurate? A. It’s safer to drive slower than other vehicles on the road. B. Driving slower
A circle has an area of 36pi square inches. Find the radius
which describes one reason for the end of long cattle drives? A.after the Civil War, buffalo meat became more popular than beef with american. B.new railroad li
What is amalgam used for? A. To splint teeth B. To fill teeth C. To sterilize dental instruments D. To fuel an autoclave
Which of the following is scientifically classified as a fruit but commonly referred to as a vegetable
how many grams does 73 ml of pure water weigh