aidenfink aidenfink
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Linette bought apples at $1.74 per pound. If she bought 5 pounds of apples, how
much did she pay?

Respuesta :

shannonvankeuren shannonvankeuren
  • 22-09-2021

Answer $ 8.70

Step-by-step explanation:

Multiply $1.74 by 5

Answer Link

Otras preguntas

how were the countries of the arabian peninsula able to modernize quickly during the middle of the twentieth century
Read the poem. An Essay on Criticism from True Ease in Writing by Alexander Pope But most by numbers judge a poet’s song; And smooth or rough, with them is righ
“The free market system is the best economic system, since it is the most efficient and solves the basic economic problems.”
Which is a chemical reaction that uses up energy? A product A limiting reaction An exothermic reaction An endothermic reaction
MODELO: ¿Qué día es hoy? (Sept 20)1. ¿Qué día es hoy? (Sept 1).2. ¿Qué día es hoy? (Sept 7).3. ¿Qué día es hoy? (Sept 19).4. ¿Qué día es hoy? (Sept 25).5. ¿Qué
When you are reviewing the conversions in an essay, what are you looking for? A. Spelling, grammar, and usage B. Transitions and organization C. Unnecessary se
Match the following items to the correct description. 1. a time when the good and bad aspects of a bill are discussed; includes written and verbal statements o
Please I want the area and perimeter of this shape!! With steps and explanation please!!
I NEEEEDD HELPPP!!!!!!!
What is the range of the absolute value function below?