ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

A similarity between Nazi policies towards Jewish people during World War II and policies in other countries during preceding centuries was that Nazis discrimin
apa yang di maksud Nazar?​
change into passive voice you must obey yours parents
How do I find out the exact solutions and approximate solutions?
A soccer league has 25 sixth graders, 20 seventh graders, and 15 eighth graders. What is the ratio of 7th and 8th graders to 6th graders? ***Write your answer u
Give one example of a cash crop grown on slave plantations in the American South, 1789-1838.
Multiply 2 [4 1 0 -2 ]
Which was a part of Sumerian farming and trading? Select all correct answers. Question 2 options: Levees held back the annual floods of the Tigris and Euphrates
"It is of great importance in a republic not only to guard the society against the oppression of its rulers, but to guard one part of the society against the in
WILL GIVE BRAINLIEST! EASY QUESTION! Neoclassicism was also used to memorialize George Washington. What were some of the pros and cons to this?