ritsjones123 ritsjones123
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.

Respuesta :

briannalebeaux briannalebeaux
  • 21-09-2021

Answer:

2.40x= 40

Step-by-step explanation:

Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class

cookies cost $2.40 each

Let x be the number of cookies bought

Each cookies cost is 2.40

x cookies cost is 2.40x

total amount is $40

So the equation is 40x=40

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean when something is dormant?
Compound a (c11h16o) has a band in the ir spectrum at 3450 cm–1 (strong, broad) and does not react with pyridinium chlorochromate (pcc) in ch2cl2. compound a do
A(3,4), B(6,1), C(0,-2), D(-3,1). Find the slope of each side and what do you notice about the slopes
Some birds thrive in _____ forests. Which word completes the sentence with a compound adjective?
What is green and famous for running away from jail?
Which action in the biology laboratory would be most likely to result in an accident?
For long term success, what type(s) of motivation is necessary?
Juan y Carlos _____ (hacer) la tarea en la noche. haces hace hacemos hacen
Amira is solving this problem. 563 × 410 What are the partial products Amira will need to find the product? A. 563 and 22,520
how are carrot, an amoeba, and a bacterium alike