ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16