alexvota8776 alexvota8776
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $6 for an 8 oz bag of chips. How much does 1 oz cost?

Respuesta :

lisboa lisboa
  • 31-08-2021

The cost of 1 oz of chip is $ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Given :

It costs $6 for an 8 oz bag of chips

Explanation

8 oz of chips cost $6

For example , If 5 pencils cost $10

then 1 pencil cost = [tex]\frac{10}{5} =2[/tex]

We are asked to find cost of 1 oz, so we divide the cost by the number of oz

8 oz of chips cost $6

1 oz cost =[tex]\frac{6}{8}=\frac{3}{4}[/tex]

The cost of 1 oz of chip =$ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Learn more :  brainly.in/question/36777351

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation for a. D=vt+1/2at^2
Why did Athens become the leading power of Greece after the Persian wars? Why didn't Sparta become the leading Greek city-state?
Are all diagonals also lines of symmetry? And can you explain why?
Donnie is solving the equation 2x2 = 27 + 3x with the quadratic formula.What values should he use for a, b, and c
what is 2x+8y=12 in slope intercept form as well as x-2y=0 in slope intercept form
What is the best measuring stick to use to determine the degree of fitness in evolutionary selection? A. The increase in lifespan resulting from selection B. Th
The table lists the results from a survey (of questionable accuracy) of adults and how much they spend on a night out.  The table displays the values rounded to
I am homeschooled and am in 7th grade can someone please get answers to the pattern and rules unit test 7th grade please
What is. One fifth times40?
What were some responsibilities of Hades?