Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

Please help!! I’m on a timed quiz! Based on the data in the two-way frequency table, what is the probability that a randomly selected player won a bronze medal
i have to determine if DE is parallel to AC
four tins of beans weigh 1.6kg work out the weight of 12 tins of beans​
HEY YOU YES YOU PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION!!! I WILL GIVE YOU BRAINLIEST TAO GHE PHOTO THE QUESTION IS IN THE PHOTO!! AND A THANKS!!
2. How can feeling alone impact how we feel about ourselves?
Introduction or background of corporal punishment in schools
Please answer this question the quickest person who answered ( must get correct) Will be given brainless NO files or else you would be reported
The chorus at an elementary school is made up on fifth and sixth graders. This year, the chorus had 12 fifth-grade girls, 9 fifth-grade boys, 14 sixth-grade gir
When did the Soviets get the atomic bomb? What were Americans aware of?
What is the midpoint of the segment shown below no links please