chrisowusu358
chrisowusu358 chrisowusu358
  • 23-08-2021
  • Mathematics
contestada

4 adults consumed food costing $60 for 3days. For the same food cost ,what would be the cost of food consumed by 7 adults for 5days?

​

Respuesta :

BillyWong422
BillyWong422 BillyWong422
  • 23-08-2021

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

$60÷3÷4 =5

$5 is the cost of one adult's food for one day.

$5×7×5

=$175

$175 is the cost of food consumed by 7 adults for 5 days.

Answer Link

Otras preguntas

1. Use the function rule. Find y for x = 0, 1, 2, and 3. y = 4x – 2
Which relation is also a function
Select the correct answer from each drop-down menu. What is the central idea of this text and how is it developed from details in paragraph 6? In paragraph 6, t
Write a story ending with i should have listened to my mother not less than 450 words
The CK sales manager wants to boost productivity by providing insights for sales reps at the start of each day. Which three sales-specific standard Lightning co
who made humans and how 100 points !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Choose the correct answer from each drop-down menu. how does dickinson use syntax to develop the theme and mood? dickinson in order to .
In this unit, you learned that one concern of back-end website development is security. can you think of a situation that might create a problem for a website's
Francie is revising her research paper on the Industrial Revolution in the United States. Read the section she’s working on at the moment: In the United States,
What is the difference of the two polynomials? (7y2 6xy) – (–2xy 3)