casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

simplify 10a+2b+8a+7b
puzzles has 20, card games has 14, board games has 24. so the question is what of computer games were added as a choice and more students chose it than puzzles,
What was the order of the Spanish class system???
Which SI unit of measurement should be used for the vertical axis? A. annum B. Kelvin C. milliliter D. Fahrenheit
Is 41/50 closer to 9/11 or 10/11? Verify your answer
A model airplane flew a distance of 330 feet in 15 seconds.
Each liter of air has a mass of 1.80 grams. How many liters of air are contained in 2.5x10^3 kilogram of air?
of the following factors affect economic growth? a. land c. labor b. capital d. all of the above
What are the contributions of the Roman Empire?
How many feet would a person have to cover to prepare a meal in Kitchen A? 300 feet 460 feet 500 feet 540 feet 2. How many feet would a person have