BryanTheG BryanTheG
  • 23-07-2021
  • Mathematics
contestada

Which rate is equivalent to $800 per 40 hours?

Respuesta :

doggyfinder79 doggyfinder79
  • 23-07-2021
$800 per 40 hours can be expressed as a fraction as 800/40. We can find the unit rate by dividing the numerator and denominator by 40. 800/40 is 20, and 40/40 is 1. This means that the unit rate is $20 per hour.
Answer Link

Otras preguntas

Lexi bought a new car. She drove 5⁴ miles in the first month that she owend the car and 4⁵ miles in the second month that she owend the car How many miles did l
arrange the following groups of atoms in order of increasing size a. Na, K, Mg b. Sr, Se, Ne c. N, Ba, Ge
Who is able to write the SER and ESTAR with theaccents
Ms. mckinney runs a house cleaning business. to save money, she bought a 1-gallon container of concentrated cleaner. she mixed the cleaner with 10 gallons of wa
mr. andrson is ordering pizzas for a class pizza party. pizza place has a special where he can buy 3 large pizzas for $18.75. at mario's pizzeria, he can buy 4
find the volume of a sphere
A brief description of a gamble style roof
Atoms that have the same number of valence electrons in their outer shell
Use the drop-down menus to put the plot events in order. Mr. Utterson and the inspector find half a walking stick and a burnt checkbook. Mr. Hyde inexplicably
write an equation to describe how the unknown angle measure is related to the 85 degree and 100 degree angle