fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

Please help this is an emergency
Copper(II) oxide reacts with carbon when heated.2Cu + C → 2Cu + CO2Which statement about this reaction is correct?ACarbon is the oxidising agent.B Carbon is the
Solve the equation with logs on both sides of the equation. Please try to be quick
When they leave the train car everyone is ordered to leave their belongings there. What purpose was served by allowing the people to bring them this far and the
Which chemical is LEAST persistent in the environment? A. Radon B. Agent Orange C. PCBs D. DDT
Please help with this
Write down the first even multiple of 9
What is going on with the natural world around you?
Justify that animals and plants can survive without surface tension​
HELPPPP!! "The more powerful state is the better state, its people are the better people, its culture is a superior culture." Who would most likely have said t