marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

Solve 7.86x4.6 help solve this problem
You are testing whether temperature has an effect on the breaking point of rubber bands. You take one rubber band and put it in the freezer and another is heate
What is a protein channel?
what is one forth divided by two for the need help and explain
Effective print advertisements must have A. correct spelling, grammar, and punctuation. B. many different fonts, colors, and graphics. C. information about ever
n Portugal, the ability and motivation to explore was aided by
what must one do to achieve moksha
what were the cause and effect of glorious revolution
How is the underlined pronoun in the sentence used? Whom did she say would meet us at the swimming pool? A. predicate nominative B. direct object C. subjec
The early atmosphere on Earth was _____. ANSWERS TO CHOOSE FROM (may be more than one answer!) :mostly carbon dioxide, extremely cold, poisonous, full of oxygen