guzjac99
guzjac99 guzjac99
  • 27-05-2021
  • Mathematics
contestada

It says “If 4 apples cost $1.00, what would be the cost of 10 apples?” -

It says If 4 apples cost 100 what would be the cost of 10 apples class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-05-2021

Answer:$8.50

Step-by-step explanation: If 4 apples are $1.00 that means that one apple would be 25¢. 10 apples would mean $8.00 and since 2 apples are left that would be 50¢. Hence, the answer would be $8.50

Answer Link
iDrxpz iDrxpz
  • 27-05-2021
It might be 2 dollars and 50 cents because since every apple is 25 cents and if you buy 8 apples it would be 2 dollars and another 2 apples will be 50 cents but I’m not sure
Answer Link

Otras preguntas

how did the coercive acts affect trade Boston
-2(x+3y)=18 solve for y!
vamos a compar helado ___________ la senora nelson a) por. b) para
what value of k make the equation |2k+2|=16 true?
what were some characteristics of Aryan culture ?
While traveling along a highway a driver slows from 24 m/sec to 15 m/sec in 12 seconds. What is the automobile’s acceleration?
A telephone pole breaks and falls as shown. To the nearest foot, what was the original height of the pole?
how did the coercive acts affect trade Boston
what was the main goal of European explorers in the 1500s?
Explain what the variable represent in an addition or subtraction expression.