aideliz376496 aideliz376496
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Waylon bought 8 pizzas and spent a total of $96. How much did each pizza
cost?

Respuesta :

leibrandon1
leibrandon1 leibrandon1
  • 25-05-2021

Answer:

12 (Waylon's a big eater)

Step-by-step explanation:

To find how much one pizza cost, we simply divide the cost and the total amount, so:

96 ÷ 8 = 12

-------

Have a good day :)

Answer Link

Otras preguntas

Write an original line of poetry in at least trimeter, containing consonance and assonance.
Select the prepositional phrase in this sentence. James told me a story I had never heard until today.
Which is a factor of z3 - z2 - 9z + 9?
“Though I am grateful for the blessing of wealth, it [has not] changed who I am. My feet are still on the ground. I am just wearing better shoes.” Oprah Winfrey
What is the difference between a compound and a mixture? Question 19 options: A mixture is a pure substance, but a compound is not. A compound is a pure substan
s÷5=5 how do u solve this I'm not sure if 25 is correct
Consider the circle with a 4 centimeter radius. If the length of major arc RT is 64/9π, what is the measure of ∠RST?a.20b.25c.30d.40
A rock is thrown downward with velocity 10 ft/sec from a bridge 100 ft above the water. How fast is the rock going when it hits the water?
Ile to jest 5 2/5-2 3/5
When did photojournalism become famous in American journalism? During the American Revolution With the printing of the Constitution At the settling of the co