eeyadd2009
eeyadd2009 eeyadd2009
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada


Two apples cost 60 cents. How much do five cost?
cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

5 apples cost = 150 /-

Step-by-step explanation:

Two apples cost = 60 /-

Then 1 apple cost = 60 ÷ 2

= 30

∴ 1 apple cost = 30 /-

Then 5 apples cost = 30 × 5

= 150

∴ 5 apples cost = 150 /-

Hope it is helpful....

Answer Link

Otras preguntas

What best represents an elevation of 0 feet
The primary colors are ____________________. a. red, green, and purple c. yellow, blue, and red b. yellow, blue, and green d. blue, orange, and red
what was the new type of warfare used by Germany against Poland
Rylan is testing 2 different types of nail polish on her fingernails to determine which one lasts longer. She purchases Brand A and Brand B from the drug store.
One way to reduce water consumption on farms is to a. eliminate irrigation c. plant fewer crops b. use drip irrigation d. only water when it is extremely hot
The development of feudalism occurred in response to which event?
What is the approximate area of a circle with a radius of 28 centimeters? Use π ≈ 3.14. A. 175.8 square centimeters B. 87.9 square centimeters C
A river flows at the rate of 30 feet per minute what is the rate in seconds per foot
The first opportunity for the Nazi movement came after World War II. a. True b. False
how dose buddhism differ from hinduism?