aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

A square painting has a length of 62 cm. What is the area of the painting? cm²
What is the volume in liters of 0.500 mol of c3h8 gas at stp
Which is not an accurate hint at the future plot twists in "The Monkey's Paw”? Mr. White sees a fatal mistake in chess after it is too late. Mr. Morris tells M
A ladder leaning against the side of a house forms a 65 degrees with the ground. The foot of the ladder is 8 ft from the house. Find the length of the ladder to
Access to sensitive or restricted information is controlled describes which of the key communications and information systems principles? A. Reliability, Scalab
What are flying buttresses? Describe how and why they are used.
176) Which of the following statements are true a) Moodiness is a cognitive symptom of stress b) Moodiness is an emotional symptom of stress c) Poor judgment is
He _____ requires that every bill, order, and resolution be presented to the president.
Copernicus's model of the universe differs from Ptolemy's because Copernicus believed
Name the cap of cartilage which prevents food from entering the trachea while swallowing