dabiskitten
dabiskitten dabiskitten
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three long-sleeve T-shirts sell for $14.97 What is
the unit price? Write and solve an equation using
a variable

Respuesta :

melanieeepstein2007 melanieeepstein2007
  • 21-05-2021

Answer:3x=4.99

Step-by-step explanation: 14.97/3= 4.99

Answer Link

Otras preguntas

The value of the perimeter of the triangle in feet is equal to the value of the area of the triangle in square feet use a graph to find X
I’ll really appreciate it if you could help me through this problem
Which is the MOST true of sharecroppers during the Reconstruction Era? A Sharecroppers were all African American. B Sharecroppers lived in small villages owne
PLEASE HELP!! ITS IMPORTANT!!! 20 POINT!!
Under a translation Point A ( 0, -3) maps onto A (-5, -4). What would the image of B ( 2,-3) be under the same translation be?
first person to answer gets brainlest, tysm please help :))
composed clear and coherent sentence using appropriate grammatical structure (adverbs of frequency)construct a sentence using the appropriate adverb of frequenc
At what rate of interest per year a sum of Rs 7200 amount to Rs 9540 in 5yrs​
A piece of bubble gum cost $0.35 cents. How much would 1,000 pieces of bubble gum cost
what is your assessment of your present relationship? be it in friendship or a romantic relationship​