bananawalnut20100 bananawalnut20100
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

Each pound of apple cost 1.35.what is the total cost of the 2.6 pounds of apples

Respuesta :

fnej
fnej fnej
  • 26-04-2021

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound = $1.35

Ratios:

[tex]\frac{1}{1.35} =\frac{2.6}{x} \\\\x=3.51[/tex]

Answer Link
jelkhat22 jelkhat22
  • 26-04-2021

Answer: 3.51

Step-by-step explanation: Multiply 1.35 by 2.6 and you will get 3.51.

This is because each pound is 1.35 but we want to know how much is 2 pounds and .6.

Answer Link

Otras preguntas

pls help :( i think i’m supposed to add the matrices ???
What is James's spendable income this pay period? (use pay stub) * 1 point $709.74 $1000.00 $797.48
Are the following two figures similar or congruent? L' 10 KO 8 4 - Р -2 -2 2 2 A 6 10 12
9. Steradian is the angel which lies in: a) One dimension b) Two dimensions
NO LINKS Why did the British repeal the Stamp Act after multiple protests and boycotts?(1 point)The British wanted to pass another higher tax on paper documents
Help i think its either C or B but i don't know please correct me if i'm wrong. Why is the region bordering the Pacific plate called the "Ring of Fire"? A) The
Answer the question as soon as possible
The elevation of city A is 72 feet above sea level; the elevation of city C is 24 feet above sea level. The elevation of city D is of the elevation of city C. S
need help with this algebra ii question
I want to answer these questions from elementary book