shivajimargale12 shivajimargale12
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 6 kg rice, if the cost of 10 kg rice is 325 rupees .​

Respuesta :

ayrahivy
ayrahivy ayrahivy
  • 26-04-2021

Answer:

195 rupees

Step-by-step explanation:

10kg=325 rupees

6kg=?

Cross multiplication;

=6×325/10

=1950/10

=195 rupees

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following expressions represents "the sum of n and the sum of 8 and 6"? n(8 + 6) n + (8 + 6) (n + 6)8
Plzzzzz Help im begging I’ll do anything awnser I’m crying for help brainlist 20 points Time Period How do people find food in this time period? What are some c
Select the correct text in the passage. Which sentence in this excerpt from the Declaration of Independence indicates that the colonists did not wish to remain
If a translation maps point (3, 2) to (4, 5); or T: (3, 2) —>(4,5), indicate the image for (2,4). O (3,7) O (2,-1) O (5,3)
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,220,000. The fixed asset will be depre
Which process is characterized by the movement of particles from an area of high concentration to an area of low concentration across the plasma membrane withou
which statement about numbers is true
I don't understand can someone help
14. Compare the graph below to the function
Greg is making dessert for his family. Each serving requires ⅕ tablespoon of vanilla. Greg needs to make 6 servings. How many tablespoons of vanilla does he nee