runayom0zukki runayom0zukki
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

EASY 7TH GRADE MATH, WILL GET BRAINLIEST

EASY 7TH GRADE MATH WILL GET BRAINLIEST class=

Respuesta :

xSoon
xSoon xSoon
  • 23-04-2021

Answer:

C. $45

Step-by-step explanation:

If 2 pounds of coffee costs $17.95, we divide this number by two to get the cost of one pound of coffee.

This value is equal to $8.975 and we multiply this number by 5 to get 5 pounds of coffee.

This is about equal to option C. $45

Answer Link

Otras preguntas

To form the near future tense, use the correct form of the verb ir (to go) + a + infinitive to describe what each subject is 'going to do' in the near future. R
A(n)_____tells what will happen under certain conditions
The moon has thousands of craters covering its surface. what is the noun?
What happens when nitrogen fills its valence shell? a) three electrons are lost, making N+3 b) three electrons are lost, making N-3 c) three electrons are gaine
Help with math question pls!
Why was Louis XVI afraid of the formation of the National Assembly?
Please help!!!! Geometry homework rate 5 stars
please help im so confused
What number of trading cards does rita have
If 5 foot tall madeleine casts an 84 inch shadow, then how tall is her friend if he has a shadow at the same time that is one foot shorter than hers