janiceroman17
janiceroman17 janiceroman17
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-meter roll of blue ribbon costs $5.12. What is the unit price?
per meter
Submit

Respuesta :

BigBubble
BigBubble BigBubble
  • 22-04-2021

Answer:

$0.64

Step-by-step explanation:

Unit price is the cost of a single metre of ribbon

5.12/8=0.64

Answer Link

Otras preguntas

a store sold 8/5 as many dvd's as cd's. the total number of dvd's and cds sold tha day was 273. how many dvd's were sold
how do you simplify 1-4(u-1)
12yd/min_______ ft/s
what is the major assumption underlying in the first sentence of The Declaration of Independence
How do you find the derivative of y=ln(cos(x))y=ln(cos(x)) ?
Who led the opposition to the Marshall Court, and what was the position they took in denouncing it?
11. Name the following Ionic Compounds (Including roman numerals where appropriate). a. CaF2 b. (NH4)2CrO4 c. K2CO3 d. NaCl e. PbOf. CuSO4 g. Ca(NO3)2 h. Mg(OH)
What is natural transmutation?
What would best suit data that describes how a part relates to the whole 1. Line graph2. Bar graph 3. Circle graph 4. Scientific notation
6. What is a polyatomic ion? (You should also memorize the name, formula, and charge of the polyatomic ions listed in the lecture materials)