julissamartinez20 julissamartinez20
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. She spent a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost!

Respuesta :

sarahtamnat sarahtamnat
  • 22-04-2021

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation:

i subtracted the total money spend from the soft drink

18$ - 2$ = 16$ was spent in buying the candy bars

and she bought 4 candy bars so  we divide 16$ by 4 = 4$ for each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

A number tripled and tripled again is 729 what is the number
Which force brought together the material from the nebula to form the solar system? A. electromagnetism B. strong nuclear force C. weak nuclear force D. g
Suggest a reason why food labels provide information about the energy released by the food?
Write an entry for your blog which describes a place you have visited which has affected you or stayed in your memory and explain why this is so
Assuming the average composition of air weighs approximately 0.0807 lbs per cubic foot, what is the weight of air in a giant spherical balloon with a diameter o
PLEASE HELP ME AASSAPP
The radius of the planent venus is nearly the same as that of the earth,but its mass is only eighty percent that of the earth. If an object weighs w on the eart
Matt had to write 3 4/12 as an improper fraction right how you would tell Matt the easiest way to
statement and reasons m<1 +m<2+ m<3=180 whats the reason?
what stress force on a reverse fault?