kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

FIGURE IT OUT FRIDAY RIDDLE: A WORD I KNOW, SIX LETTERS IT CONTAINS, REMOVE ONE LETTER AND 12 REMAINS. WHAT IS IT
nosotros _____ el libro el próximo mes.​
A jug contains 2 gallons of water. How many quarts of water does the jug contain
2 Points What happens when OPEC increases the production of oil? O A. Oil supplies shrink. O B. Oil prices drop O C. An oil embargo begins. O D. Industrialized
What happened around 800 million years after Earth formed to allow rocks to form?
How do you solve: 7^2=12^x
What is the best example of Newton’s second law of motion
Frances can complete 91oil changes in 7 days. How many oil changes can Frances complete in 11days? oil changes
If you flip a coin three times, how many different outcomes are there
PLEASE HELP!!!!! I really need help with this spanish homework! this is a (Spanish 1 in college) class