adrielaguilera1
adrielaguilera1 adrielaguilera1
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

Jaclyn is selling cookies for her club. She sells 2 boxes for $5. What unit rate expresses the cost per box?
A. $1 per box
B. $1.50 per box
C. $2 per box
D. $2.50 per box

Respuesta :

ead062701delaquis27
ead062701delaquis27 ead062701delaquis27
  • 22-11-2016
d because 5 divided by 2 is 2.5
Answer Link
duhhturtles
duhhturtles duhhturtles
  • 22-11-2016
you would need to do 2 divide by 5 then the answer would be D 2.50  a box

2/5=$2.50
Answer Link

Otras preguntas

Solve for y: xy-d=m?
√64/25 how u solve this step by step
What does each angle term mean? OAT ITT EAT SATT ?
Explain Newton's third law in your own words.
what volume measured in stp will 3.75 grams of helium gas occupy?
solve the equation 2(d-6)=3d+5
A steel block has a volume of 0.08 m³ and a density of 7,840 kg/m³. What is the force of gravity acting on the block (the weight) in water?
What contraction rhymes with the opposite of narrow
What two numbers multiply together and equal 16 and add together and equal -2?
1. Mandy kept track of the trade-in value of a collector’s coin for several months through February of this year. She determined the line of best fit for the da