nijulii3stifulle nijulii3stifulle
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-11-2016
The solution to the problem is as follows:


For 3 notebooks you pay $1.98 so the ratio is 1:0.66.
For 10 notebooks, then we could scale the ratio and it will become 10:6.60. So they will cost you $6.60.


I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer Link

Otras preguntas

How do you do this problem ?5y 9≤4?
Is the seller always responsible for shipping goods to the buyer?
Which of the following theories about geologic processes is most supported by the scientific evidence? Catastrophism, gradualism, uniformitarianism, and volcani
find measure of the marked angles
I really need help with this!
Suzanne makes a tower out of six identical plastic box. Then she uses a pan balance to measure the mass of the tower. She finds the tower's mass is 72 g. What i
I.The difference between two numbers is 5. Their product is 36. A. Write two equations that model this situation. B.What are the two numbers?
in a solution, the (blank) is the substance that is dissolved, and the (blank) is the substance which is dissolved (fill in the blanks for me if you please and
how many times can you ride a roller coaster without thowing up
1. What two buildings are located east of the Washington Monument