lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

What are the characteristics of Orpheus?
Marina had a conditioned fear response to dogs. She came to associate dogs with a park near her house and avoided the park because she felt fearful there even w
Graph: f(x)= (x+1)(x – 5)
Write 5 simple questions in Spanish using the question words you learned this week. Be sure to use 5 different verbs. Be sure to conjugate your verbs correctly
Greg's points per basketball game are normally distributed with a standard deviation of 4 points. If Greg scores 43 points, and the z-score of this value is 4,
what is 13,300 divisble by
which property justifies a+b+0=a+b
What are some of the reasons given for the surge in overdose deaths during the pandemic?​
Two turtles, which are 750 meters apart, start moving toward each other. One turtle travels at an average speed of 1 km/h, and the other travels 1 km/h faster.
In this unit, you analyzed how authors develop characters within their stories. Authors often try to create characters that readers will find relatable. These c