daniel396821 daniel396821
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

mathisfunyay
mathisfunyay mathisfunyay
  • 25-03-2021

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

6.24÷8=0.78

1 orange=0.78

8.58÷0.78=11

Chase bought 11 oranges.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

If the cost of 8 pizzas is $74, what is the cost per pizza? Use a proportion to solve.
Hi i would like some help
According to the basic double entry principle of accounting, weA Credit ever account and debt the receive accountB. Debit the Elver account and credit the recei
PLSS HELP FOR BRAINLY!!!!
How many degrees is angle 5 fam?
May you please find x for me? Best answer gets brainliest
How would I describe the movement of molecules, if I drop food coloring into a glass of water?
Solve these simultaneous equations: 5x - Зу = 15 4x -3y = 6
help please 4 min please ASAP
Create a model to show 2 x 5.