dorothytaylor90 dorothytaylor90
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

jan bought 8 towels at 39.60 how to make this an equation

Respuesta :

nikiwold963526
nikiwold963526 nikiwold963526
  • 24-03-2021

Answer:

IF she bought 8 towels for 39.60 and you are trying to find out how much each one cost you would divide 39.60 by 8 to get your answer but if each towel cost 39.60 then you would times 8 by 39.60.

Step-by-step explanation:

39.60 divided by 8 = 49.5

8 x 39.60=316.8

Answer Link

Otras preguntas

1/t +1/18-t=1/4 Find t
Hola. Mi nombre es Paula y yo vivo con dos de mis amigas. Trabajo en un restaurante. Mi mejor amiga es Eleodora y ella trabaja en la oficina al lado del rest
-5=3/4x-2 please help
nine times the sum of a number and 4 is 2 ( translate into equation)
___ controls usually involve only one organ or tissue.A) extrinsicB) intrinsicC) both a and bD) none of the aboveno one answered so I guessed B and got it right
Rectangle A has a width of 12 and a length of x. Rectangle B has a width of (x-2) and a length of 16. Find the value of x so that the rectangles have the sam
Abe and his puppy Rover are out for a morning jog at a comfortable pace of 10 minutes per mile. If they keep up this pace for 2 hours, how many miles will they
evaluate 10 1/5 divided by 8 1/2 please show figures and work
what are the three north central states in which the capital city is also the largest city
The point A has co-ordinates (-4,6) and the point B has co-ordinates (7,-2).Calculate the length of the line AB.​