gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Write the number 0.2 in the form a/b using integers to show that it is a rational number? Anybody know?
Arrange the events in chronological order. HEEELLLPPPPP PLEASE Tiles: The Enlightenment German unification The Congress of Vienna The Napoleonic Wars
All identities are equations, and all equations are identities. True of False
The procedure known as determines which digit at the right of the number will be the last digit displayed and increases it by one if the next digit
why would a finch population that lives on an island have a higher rate of speciation than a finch population that lived in a large forrest in north America?
What is the greatest common factor?
who wrote the famous book on geometry called the elements?
Elmer Fudd decided to grow a garden so he could make salad. He wants to make it 10.1 m long and 4.2 m wide. However, in order to avoid Bugs Bunny from entering
Research on emotional expression suggests that there is some truth to the cultural stereotype of the more demonstrative male and the inexpressive female.
Which issue did Catholics and Protestants disagree about that led to their radically different art?