angeserr0272
angeserr0272 angeserr0272
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which ratio below can also be considered a UNIT RATE?


$10 : 2 hours


$5 : 1 hours


$20 : 4 hours

Respuesta :

thebecks
thebecks thebecks
  • 24-03-2021

Answer:

$5 : 1 hour

Step-by-step explanation:

Unit rates are the price per hour. Not the price for more than one hour.

Answer Link
elenacxx elenacxx
  • 24-03-2021
$5:1 hour ...........
Answer Link

Otras preguntas

I HAVE HOMEWORK AND I NEED THIS DONE! ALL I NEED TO KNOW IS WHAT TO DIVIDE ON ALL QUESTIONS THAT ARE SHOWN!
Alyssa is baking a cake. The recipe calls for eight cups of flour and four cups of sugar. She already put in three cups of flour. How many more cups of flour do
Under this information heading, you might learn that a career requires you to be a good communicator and an active listener. A. Job Zone B. Skills C. Education
HELP! QUESTION 1. What are two different ways 23x=10 could be solved for x? a. Subtract 3/2 from both sides of the equation b. Divide both sides of the equati
15. Sonny has $75 to spend. The purchase he wants to make requires $93. If he borrows the extra money that he needs, how much does he need to borrow? 12
In your own words, write the definitions for the following terms (from your in class reading today). Define the following: Homeostasis: Metabolism: Responsivene
Can somebody help me please with my spanish work?​
I NEED HELP! Fill in the blanks below with the correct reciprocal pronouns: Alex and Martha say goodbye to after school. The puppies playfully bit on the no
Salt is a pure compound. Yes No
for Philippines only to answer this question! ! !​