dianealexis456 dianealexis456
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

During one game, the student council collected $121.25 for the 97 hotdogs they sold. What was the cost of a hotdog?​

Respuesta :

angeleslemusmi angeleslemusmi
  • 23-03-2021

Answer:

The cost of each hotdog is $1.25

Step-by-step explanation:

You need to divide $121.25 by 97.

121.25 ÷ 97 = 1.25

Answer Link
0613441
0613441 0613441
  • 23-03-2021

Answer:

$1.25 per hotdog

Step-by-step explanation:

$121.25 divided by 97= $1.25

:D

Answer Link

Otras preguntas

A lake may disappear for all the following reasons EXCEPT a.) evaporation exceeds precipitation b.) an outflowing stream erodes its bed below the lake basin l
during the enlightenment era, what did both ancients and moderns believe was a dependable guide to human thinking?
Which event was Yolanda's speech for?
What is another name for the beginning of a story?
Put the five kingdoms of living things in order from the simplest organism to the most complex Fungus Animalia Monera Plantae Protista
A window frame will expand to fill the entire desktop when you A. click the title bar button marked with a single square. B. double-click the taskbar. C. d
Samuel has read 3/6of his assignment Judy has read 4/8 of her assignment there assignments for the same size who read more? Or did they both finish at the same
a tow truck exerts a force of 2000 N on a car acceleration it at 1 m/s/s what is the mass of the car
Read the excerpt from Adventures of Huckleberry Finn, by Mark Twain. You don't know about me without you have read a book by the name of The Adventures of Tom
What is 8/10 divided by 6/9? (Note:They are both fractions.)