harperplayss
harperplayss harperplayss
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this :(

pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=
pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=
pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=

Respuesta :

katelynlaws
katelynlaws katelynlaws
  • 23-03-2021
The answer is “Two and a half pounds of dark chocolate cashews cost $37.50”

Since 1 pound of cashews costs $15, you multiply 15 by 2, to get $30, then you multiply 15 by .5 since you still have half a pound left, which then gives you $7.5, then you add 30 to 7.5, which gives you the answer of $37.5
Answer Link

Otras preguntas

What is the significant figure of 378.093
Provides the body with a framework that is strong and mobile
How many planets are in the solar system
how to balance the equntion _N2 +_H2->_NH3
Matt works for an advertising agency. he is often involved in the designing and development processes of websites. what is his profession?
I don't understand at all
Please help me with my question
Hi why are we even alive????!!!
What is an author's purpose in writing a biography? a. to tell about his or her own life. b. to tell about his or her subject's life. c. to tell about life a
What is the equation of the line, in point-slope form, that passes through the points (-7, -10) and (-6, -8)?