manasangreddy4215 manasangreddy4215
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some dog food. At the nearest store, 3 bags of dog food cost $9.75. How much Marco spend on 5 bags of dog food?

Respuesta :

riemaa
riemaa riemaa
  • 23-03-2021

Answer:

$16.25

Step-by-step explanation:

9.75/3 = 3.25

So therefore 1 bag costs $3.25.

$3.25 × 5 = $16.25

Answer Link

Otras preguntas

Read this excerpt from Allen Ginsberg’s "A Supermarket in California." Where are we going, Walt Whitman? The doors close in an hour. Which way does your beard
Why do writers use in-text citations?
Convert 528 yards into miles. Round your answer to the nearest tenth Hint: There are 1,760 yards in a mile
a friend says that temperature increases as altitude increases because you're moving closer to the Sun
Does anyone know this algebra question? 15 points
what are some signs of good emotional health?
Of the elements: b, c, f, li, and na. the element with the smallest ionization energy is
12. Find the values of x and y.
Why is it beneficial for businesses to be stationed in cities?
In △PQR, PQ = PR and QR = 18 in. The altitude PN = 12 in and S is a point on the extension of QR so that PS = 20 in. Prove that ∠QPS is a right angle.