candyholdensz candyholdensz
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

John bought a crate of floor tiles $100. The crate had 5 boxes of floor tiles. Each box contained 40 floor tiles. What is the cost per tile ?

Respuesta :

suewoodson
suewoodson suewoodson
  • 22-03-2021
$0.50.
There are a total of 200 tiles (5 x 40)
since John paid $100 for the 200 tiles,
We have to do $100 divided by 200.
Which is .5
So $.50
Answer Link
ashleejade06
ashleejade06 ashleejade06
  • 22-03-2021
Each tile would be 50 cents explanation: 40 multiplied by 5 is 200, 100 dollars divided by 200 tiles equals out to be 50 cents a piece :)
Answer Link

Otras preguntas

True or false: if two parallel lines are cut by a transversal, each pair of alternate angles are congruent?
Please name one example of civil disobedience and what it did in favor of civil rights?
What is the slope of a line of best fit if its equation is y = −8x + 9?
I __________play hockey last year . ( ought to , used to , need )​
Danny wants to write a story about a teenager who suddenly becomes the leader of a large corporation. But he doesn’t want the teenager to tell his own story. He
A spinner has an equal chance of landing on each of its three numbered regions. You spin three times. Each spins lands in region three.
A student in your class whom you kind-of like asks you come to watch a meteor shower. What exactly are you being invited to? a. something your mom would not app
What is the sum of 25 7/8 + 11.5 A - 36 3/8 B - 36 7/8 C - 37 3/8 D - 37 7/8
Can you guys help me figure this out
Because of the climate, sugar cane has been a major cash crop for which counrty?