sc36772
sc36772 sc36772
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a tea shop, a package of vanilla tea weighs 1 ounce and costs $2. Cinnamon tea is priced at 2 ounces per dollar. Use rates to show which tea is more expensive per ounce. Include a model in your response.

Respuesta :

imdumb220
imdumb220 imdumb220
  • 26-02-2021
The vanilla tea is more expensive
Answer Link

Otras preguntas

What is 4/14 simplified
Large waves of sea water triggered into motion by an earthquake are called a. Raleigh waves b. love waves c. tsunamis d. s-waves
What is the half of 56
Which of the following contributed to the Red Scare in the United States? Russian Revolution Treaty of Versailles League of Nations
325% of 24.2 is what
Determine whether the figure is a right triangle. A right triangle contains a 90 degree angle. Justify you answer using slopes
What is the cube root of 0.008? A) 2 B) 0.2 C) 0.02 D) 0.002
Whom did Thomas Jefferson call servants of the people? a. slaves b. delegates c. kings d. soldiers
what was the impact of morses telegraph on communication
Who claimed land in South America for Portugal, resulting in the use of Portuguese in Brazil today? A. Vasco de Gama B. Prince Henry the Navigator C. Pedro C