kaylynnclark5618 kaylynnclark5618
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rate Ann bought 17 ribbon . The ribbon cost $3 per metre. How much did ann spend on the ribbon

Respuesta :

andromache andromache
  • 28-02-2021

Answer:

the amount spend on the ribbon is $51

Step-by-step explanation:

The computation of the amount spend on the ribbon is shown below:

= Total ribbons bought × ribbon cost per meter

= 17 × $3

= $51

Hence, the amount spend on the ribbon is $51

Answer Link

Otras preguntas

What is the largest group of homophones in English language?
Terms describe the nationalist movement that sought to create a nation-state for the Jewish people
“Look here, father, I want to know what the men are diggin’ over in the field for, an’ I’m goin’ to know.” “I wish you’d go into the house, mother, an’ tend to
what major contribution did Confucius make to the cultural development of China
Why is catholicism the dominant religion of mexico
what factors allow materials dissolve better in solution.
what is a prefix of please
___________ are a major means through which caregivers imbue the young child's self-concept with cultural values. Concrete rewards Narratives Formal lessons Tal
with juveniles, which of these distinguishes unruly behaviour from delinquent behavior
Which of the following lists the stars in order from least density to greatest density? A. white dwarf, neutron star, main sequence star, giant B. giant, main