josephalliah14
josephalliah14 josephalliah14
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

You and a friend each order a Happy Meal that costs d dollars each and a shake for $2.00 at Burger King. Write two expressions that represent the total cost.​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-02-2021

Answer: how much did the meal cost because it says it cost d dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Algebra I Function Word Problems Name Answer the following word problems. Remember to give your final answer in a complete sentence. 1. The total earnings e(x)
helpppppppppp plsssssss
PLEASE HELP, MARKING BRAINLIEST!!! What is the value of x? Thanks
BRAINLIEST Plot the following co-ordinates and find the fourth point D to make a square A (-1,3) B (1,-1) C(5,1). Once you have found the missing coordinate us
Help please ASAP thanks!!
You buy 3 pounds of lunch meat and pay $22.50. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price, t, and the pounds of lunc
plz only do what i have not done
please help!! will add brainliest
Help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Three friends are sharing 8 cups of lemonade. If they share the lemonade equally, how many cups will each friend get?