steventh9117 steventh9117
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Koko buys 16 pounds of cat food for $12 and 35 pounds of dog food for $28 compare the unit prices for each type of food

Respuesta :

TcScott17
TcScott17 TcScott17
  • 26-02-2021
12/16=.75$ per pound and 28/35=.80 cents a pound
Answer Link

Otras preguntas

why did the Federalist Party lose support after the war of 1812
What is a common multiple of 3,4,5 and 6?
use the digits 1, 2, 3, 4 and 5 so the quotient is greater than 200 and the reminder is zero. Use each digit only once.9635 / xx = xxx
the smaller of two numbers is 2 less than 1/3 the larger. this sum of the two numbers is 50. find the value of the numbers
Write an equation in slope intercept form of a line that passes through the point (2,4) and is perpendicular to the graph of x-6y=2
how do u multiply x^2-4 over x^2-1 times x+1 over x^2+2x
use the digits 1, 2, 3, 4 and 5 so the quotient is greater than 200 and the reminder is zero. Use each digit only once.9635 / xx = xxx
Which is the correct sequence of events during embryonic development? (A) cleavage — differentiation — fertilization — gastrulation (B) differentiation — fertil
the problem is three n squared minus 17  n plus 24
Why did money confusion  under the articles of confederation