zr107232
zr107232 zr107232
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent 0.75 on 1.5 pounds of bananas. At, this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Respuesta :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 25-02-2021
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence describes a mission statement most accurately? -A mission statement describes policies -A mission statement describes a company purpose -A missi
Find the size of unknown angles​
multinational company specialised food processing sector ? case study ​
Calcium carbonate reacts with stomach acid (HCI) according to the following equation: Caco, (s) + 2 HCl(aq) - CaCl, (aq) + CO2(g) + H20 (1) Tums, an antacid, co
7. There are 7. 0 ml of 0.175 M H2C2O4 , 1 ml of water , 4 ml of 3.5M KMnO4 what is the molar concentration ofH2C2O4 ? 8. Using the data from question 7 what is
which pair of atom an ionic bond
Which theme do these lines support?
What is the relation between the weight of a body and acceleraton due to gravity?​
ai biết cách tra code đáp án trên LMS, Moodle/Quiz không ạ??
Anyone please help I’m in summer school please