reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

Is oil a need or a want? How is oil wasted?
Impressionism uses a tonic dominant relationship which usually gives the feeling of finality to a piece the statement refers to?​
because the cost of labor is low, many countries have ____ manufacturing and call center functions to india. a. outsourced b. exported c. imported d. traded e
What is the distance between points F(2, 9) and G(4, 14)? Round to the nearest whole number
Someone please help me!
find the midpoint, M, of AB
Queston Sot 22 Aqueous solutions of magnesium nitrate and sodium phosphate are mixed together, forming solid magnesium phos aqueous sodium nitrate. Write the ba
Explain the risks to privacy from collecting and storing personal data on computer systems and the programmer’s role to safeguard this data
10=2(y + 3) what is y ?
Given the information in the diagram, which theorem best justifies why lines j and k must be parallel? alternate interior angles theorem alternate exterior angl