tianajames24 tianajames24
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

jane bought 12 mangoes for $600 how many mangoes can she buy with $1000​

Respuesta :

YorkieCutekin
YorkieCutekin YorkieCutekin
  • 25-02-2021

Answer:

20 mangos

Step-by-step explanation:

1. Divide $600 by 12. Your answer should be $50. This means that every mango costs $50.

2. You now need to solve the expression: 1000 ÷ 50 which equals 20. This means that with $1000 Jane can buy 20 mangos.

Answer Link

Otras preguntas

what effect did changing land policies have on the colony ?
-2(8m+8)=-16 What is the answer to this problem
Each lung is fed oxygen by a separate bronchus. Please select the best answer from the choices provided. T F
what is the median for 4, 8, 10, 5, 9
What is the GCF of 8 and 25
what is the answer to -12(k+4)=60
Lionel wants to buy a belt that costs $22 he also wants to buy some shirts that are on sale for $17 each he has $80 what inequality can you write to find the nu
students of different ages were given the same puzzle to assemble. the puzzle assembly time was measured wat is the independent variable ,dependent variable and
simplify (2x10^4)^6
what types of services does our government provide at the national, state, and local levels