jack331 jack331
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.31 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?

Respuesta :

mindyrice777
mindyrice777 mindyrice777
  • 25-02-2021

Answer:

$4.96

Step-by-step explanation:

16 x 0.31 = 4.96

Answer Link

Otras preguntas

what was the Safavid empire know for? A) Shahs there supported weavers and potters who made beautiful rugs and pottery B) The inhabitants of the empire experien
Use properties to find the sum or product of 6 X 107
Sodium chloride or table salt is a compound formed when sodium loses its valence electron to chlorine. Which type of bond formation takes place in sodium chlori
A car whose mass is 1000kg is traveling at a constant speed of 10 m/s2. Neglecting any friction, how much force will the engine have to supply to keep going the
Which event led the United States to enter World War I on the side of the Allies?
how do you find the area as a product and a sum
changing an infinite decimal to a fraction.577777
Which pre-Columbian Indian tribe best describes you? Think of two real-life examples that show how you think this is true or not true. Explain how learning abou
What is the population of the United States
What is the abiotic of a zebra?